גיל המעבר | ירידה בראייה | רפואה סינית
  פוריות האישה | רפואה סינית
 
 
 

 
 שאלות הגולשים
 
 
 
  דף הבית      גיל המעבר       ירידה בראייה סביב גיל המעבר - תיאור מקרה

ירידה בראייה סביב גיל המעבר - תיאור מקרה
 

אירית הגיעה למרפאה אחרי שחשה ירידה עקבית בראייה, בעיקר בראייה מקרוב. היא עבדה בתפקיד ניהולי בכיר בסביבה עם לחץ גדול מאוד. תפקידה תבע ממנה ערנות מתמדת, והיא נדרשה לקרוא מצגות ודו"חות רבים. אחרי כמה פעמים שבהן נגרמה לה מבוכה כשלא הצליחה לקרוא את הדו"חות הכתובים שקיבלה בישיבות, החליטה לפנות לטיפול. "הידיים מתקצרות לי", אמרה בחיוך, "אני כל הזמן מיישרת אותן רחוק ככל האפשר וזה לא עוזר. אני עדיין לא רואה". היא התאימה זוג משקפיים חדש, אבל אלה לא התאימו אחרי זמן קצר, והיא היתה צריכה לשנות אותם.
היא הגיעה למרפאה עם תלונה של קוצר ראייה בראייה מקרוב, שעל פי תחושתה מחמיר כל הזמן. היא היתה בת 45 ובריאה בדרך כלל, ללא מחלות רקע או תרופות שנטלה באופן קבוע. כמו בכל טיפול, אחרי בירור התלונה העיקרית המשכנו לשאול על מצבה הבריאותי הכללי. התברר שאירית לא ישנה טוב מזה שנה או יותר. היא נהגה להתעורר סביב 4 לפנות בוקר, וזה בעיקר "עיצבן אותה" כהגדרתה, והותיר אותה חסרת אונים.
ההתעוררויות לוו בגלי חום ובהזעות, שהחלו לפני כשנתיים והחריפו מאז. בגיל 43 נפסקה הווסת, גיל מוקדם יחסית לאמה ולאחיותיה. גלי החום וההזעות התרחשו במשך כל היממה, אולם במשך היום "לא היה לה זמן אליהם". היא לא התלוננה עליהם או חשבה בכלל לציין אותם, מפני שחשבה ש"ככה זה אמור להיות". מדי פעם סבלה מכאבי ראש, וכשעצרה סוף סוף לברר עם עצמה הודתה בביישנות שבעצם היא מאוד עצבנית, שהמתח משפיע עליה יותר מבעבר, שהיא מוצאת את עצמה קצרת רוח, ושיש לה פתאום "פתיל קצר".

בעיית ראייה או תסמונת גיל המעבר?
גיל המעבר מתחיל כשהמחזור החודשי נפסק, ויש ירידה בכמות ההורמונים הנשיים, בעיקר האסטרוגן. הוא מתרחש, על פי רוב, בין הגילים 44 ל-55. נשים שונות עוברות את גיל המעבר בצורה שונה, אולם רובן יסבלו מגלי חום, מהזעות יתר, מיובש וגינלי, משינויים במצב הרוח ומהפרעות שינה (למאמר בנושא גיל המעבר).
פעמים רבות נהפך המחזור ללא סדיר לקראת סופו, ובמשך תקופה ארוכה הוא יכול להקדים, "לגמגם" או לאחר, ואופי הדימום עשוי להשתנות. הפסקת המחזור (המנופאוזה) מוגדרת כשנה ללא הופעת וסת, ואפשר לקבוע אותה רק בדיעבד. תקופת גיל המעבר נחלקת אם כך לשתי תקופות: האחת לפני הפסקת הווסת, שנקראת פרי-מנפאוזה, והשנייה שנקראת פוסט-מנפאוזה.
אירית היתה בטוחה שהיא נמצאת במצב של פוסט-מנפאוזה, שהרי המחזור נפסק כבר לפני שנתיים, אולם הבדיקות של הרפואה הסינית הצביעו על כך שאירית נמצאת דווקא בתקופת פרי-מנפאוזה ארוכה במיוחד: כאבי הראש שאירית חוותה דמו מאוד לכאבים קדם-וסתיים שמהם סבלה בעבר, וכך גם העצבנות החמורה שהכירה בשבוע שלפני הופעת הווסת.
בדיקות הגוף שלה (בדיקת לשון, דופק ובטן) איששו את התיאוריה שאירית חווה למעשה מצב מתמשך וארוך במיוחד של פרה-מנפאוזה שדומה מאוד לתסמונת קדם וסתית. במצב של פוסט-מנפאוזה נראה פעמים רבות לשון אדומה, יבשה ומחורצת, שהיא תוצאה של ירידה בכמות הנוזלים בגוף. אולם הלשון של אירית היתה חיוורת ודקה, מה שמתאים יותר לתקיעות אנרגטית ולחוסר דם. מעל ללשון היה ניכר חיפוי צהוב ודק, שמעיד על הימצאות של חום פנימי.
על פי גישה זאת, אירית חוותה למעשה מצב מתמשך של תסמונת קדם וסתית (PMS). התקיעות מנעה ממנה לקבל וסת סדירה, וזאת היתה המקור לכאבי הראש, לבעיות השינה ולעצבנות.

המצב כבד מאוד
מבחינת הראייה הסינית, עיקר הבעיה של אירית התרכז באיבר הכבד, שאחראי לזרימה חופשית של Qi (אנרגיה) ושל דם, שקשור באיכות הדם, בשינה ובראייה. הכבד הוא זה שמתזמן את סדירות המחזור, וזרימה לא תקינה מתבטאת בין השאר בכאבים ובתסמונת קדם וסתית, בכאבי מחזור, בשינויים במערכת העיכול, בכאבי ראש, בעצבנות ובתופעות נפוצות אחרות.
הכבד אחראי על ניקוי הדם מרעלים, מתוצרי פעילות מטבולית, מחומרים מזיקים המגיעים מהמזון, מהנשימה, מקרינה ומהסביבה. הכבד מנקה את הדם בלילה, בזמן השינה, ולכן חוסר איזון שלו יכול להתבטא בשינה קלה, מוטרדת ולא מספקת. בעיית השינה עלולה להחריף את המצב, מה שגורם ליצירתו של מעגל שלילי – הכבד לא מנקה את הדם, הרעלים מקשים על הפעילות שלו, יש החרפה של בעיית השינה וחוזר חלילה.
על פי הרפואה הסינית, "הכבד נפתח לעיניים" והוא האחראי על תפקוד הראייה. העיניים נסמכות על הדם, שמזין את העיניים, מלחלח אותן ואחראי לפעילות תקינה של כיווץ האישונים והמיקוד. כך שבעיה בכבד, ובמיוחד חוסר דם או חום בדם, יכולים להתבטא בטשטוש ראייה, בעיניים יבשות, אדומות ומגרדות ובכאבים סביב העיניים או מאחוריהן.

הטיפול באירית
הטיפול באירית כוון לטפל בכבד, להניע את ה-Qi ואת הדם, לסלק חום פנימי ולטפל בראייה. הטיפול כלל דיקור, צמחי מרפא והמלצות לאורח חיים. אירית התבקשה לנסות ללכת לישון מוקדם יותר, ולבצע פעילות גופנית אירובית שעוזרת מאוד בהנעת האנרגיה, בניקוי הדם ובהוצאת חום. המלצות התזונה כללו המלצות לניקוי כבד ולחיזוק דם.
תוך זמן קצר חשה אירית הקלה בתפקוד היום-יומי. היא היתה פחות עצבנית, הצליחה לעבוד טוב יותר בעבודה ובבית, וחוותה שיפור בשינה. גלי החום פחתו בצורה משמעותית, אולם לא נעלמו לחלוטין. מצב הראייה השתפר והתייצב, והיא הסתדרה עם זוג המשקפיים הראשון שהתאימה לעצמה.
בוקר אחד היא הופתעה מאוד כשקיבלה וסת, ולאחריה חוותה הקלה נוספת בסימפטומים, "כאילו הורידו ממני אבן חמה וגדולה", כפי שתיארה. המחזור עוד הגיע כמה פעמים, פעם בחודשיים לערך, עד שנעלם לגמרי. גלי החום לא נפסקו לחלוטין, ומדי פעם עדיין התעוררה בלילה, אולם התופעות האלה היו קלות ונסבלות.
"אני מרגישה שחזרתי לחיים שלי", הסבירה באחת הפגישות האחרונות, "אני מצליחה ליהנות שוב מהדברים הקטנים וכבר לא צועקת על בעלי. הוא מכין לי את הצמחים בכל בוקר, ומגיש לי אותם למיטה. הוא לא נותן לי לפספס אפילו יום אחד".

 

 
נכתב ע"י אביב מסינגר , 9/10/2010
להורדת המאמר בפורמט PDF לחץ כאן
 
מאמרים נוספים בנושא גיל המעבר
לסיפורי מקרים בגיל המעבר
 
תגובות הוסף תגובה
 
 
   
   
      
 
 
 
 
 

 
ברודצקי 43 רמת אביב ת"א 69052 טל' 03.7447555 פקס 03.7447666  
 
 
ביטויים נפוצים :
איזון הורמונלי סימפיזיוליזיס כאבים אחרי ניתוח קיסרי כאב ראש בהריון כאבי ביוץ חזקים כאבי ביוץ
וסטיבוליטיס הגברת חלב אם גודש בחזה הנקה גודש בחזה אדנומיוזיס טיפולי פוריות טבעיים
טיפול בכאבי מחזור רירית דקה רירית הרחם רירית רחם דקה טיפולי IVF הפלות חוזרות
PCO PCOS הקאות בהריון כאבי גב בהריון כאבי אגן בהריון ספירת זרע נמוכה
שיפור איכות הזרע שחלות פוליציסטיות טיפול אנדומטריוזיס והריון אנדומטריוזיס השרשה הריון השתרשות ברחם
השתרשות עובר השרשה דימום השתרשות דימום סימני השתרשות כאבי השתרשות השתרשות העובר
השרשה השתרשות דיקור סיני פוריות דיקור סיני לפוריות רפואה סינית פוריות פוריות רפואה סינית
אביב מסינגר גלי חום בגיל המעבר דימום לא סדיר תסמונת קדם וסתית כאבי מחזור חזקים תזונה נכונה בהריון
תזונה לנשים בהריון AMH FSH גבוה רזרבה שחלתית נמוכה רזרבה שחלתית אין ביוץ
ביוץ לא סדיר
לק"י שיווק באינטרנט - בניית אתרי אינטרנט , קידום אתרים
כל הזכויות שמורות © בריאת, בריאת בגוגל+
התוכן באתר מוגש כשירות על ידי צוות "בריאת". ניתן להשתמש בתוכן לאחר קבלת אישור בכתב ממרפאת "בריאת" ובלבד שיצויין במפורש מקורו ויצורף קישור לכתבה המקורית.
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית. הוא אינו מחליף ייעוץ רפואי פרטני, והוא נועד לשירות ולידע כללי בלבד.